Освещение шоу румов
Освітлення шоу-румів та виставкових салонів використовує два типи світильників: стаціонарні та мобільні. До стаціонарних джерел світла відносяться:
- врізні світильники,
- споти,
- даунлайти,
- карданні системи,
- світильники на підвісах
- накладні освітлювальні прилади.
До мобільних джерел світла відносяться трекові системи – прожектори та світильники, які комплектуються адаптерами під трек (шинопровід). Деякі моделі підвісних та накладних світильників можуть комплектуватися адаптерами для 1-фазного та 3-фазного треку, що робить їх мобільними джерелами світла.
Для шоу румов та виставкових салонів у яких рідко змінюється експозиція підійдуть стаціонарні світильники. Такі світильники врізаються в підвісні стелі армстронг, грильято, гіпсокартонні конструкції.
Стаціонарні світильники підійдуть для салонів корпусних меблів, салонів кухонних меблів, магазинів сантехніки, авто та мото салонів, картинних галерей.
Стаціонарні світильники використовують у таких випадках:
- Виставкові зразки рідко змінюються
- Оформлення стендів вимагає особливої ретельності, вони буквально вишиковуються з будівельних матеріалів.
- При зміні виставкових екземплярів не змінюється сама експозиція, розміщення зразків
- Світильники виконують роль загального джерела світла приміщення
Якщо шоу-рум передбачає часті трансформації, перестановки в експозиції, регулярно змінюються форми та типи виставкових моделей, то найкращим рішенням буде використовувати трекові системи освітлення.
Трекові світильники можуть виступати як загальними, так і акцентними джерелами світла залежно від розташування, спрямованості світіння та кута розсіювання світла. Прожектори найзручніший спосіб освітлення для виставкових залів, салонів та шоу румів.
Трекові системи освітлення краще використовувати у таких випадках:
- Часта зміна експозиції
- Меблеві шоу-руми з регулярною зміною виставкових екземплярів
- Салони декору
- Шоу-руми посуду та кухонного приладдя
- Бутикові шоу-руми, які передбачають сезонну зміну концепцій
Відсутній конкретний дизайн-проєкт виставкового салону
Освещение мебельных салонов
При освітленні меблевих салонів слід звернути увагу на коректність кольору джерел світла. Один і той же диван під різними штучними джерелами світла виглядатиме по-різному. Щоб нівелювати розбіжність кольору для клієнтів слід використовувати світильники з нормальною (80 Ra) і підвищеною (95 Ra) кольором. Інакше меблевий магазин регулярно стикатиметься з поверненнями, тому що “ваш диван виявився зеленим, а ми вибирали салатовий”.
Освітлення салонів декору
При освітленні шоу руму з домашнім декором також слід звертати увагу на передачу кольорів джерел світла. Особливо, якщо в шоу румі представлені преміальні товари, з особливими кольоровими та фактурними характеристиками. Декоративні елементи слід підсвічувати як мінімум з двох сторін, використовувати різні сценарії освітлення, оскільки не можна передбачити, в яких умовах вони використовуватимуть споживачами. Наприклад шпалери (оздоблювальні матеріали) можуть використовуватися на вертикальних (стіни) і горизонтальних (стеля) поверхнях, відповідно і сприйняття цих матеріалів може змінюватися в залежності від освітлення.
Освітлення салонів сантехніки
Салони сантехніки та фаянсу краще освітлювати холодним білим світлом від 4000К до 5500К. В іншому схема освітлення шоу-руму з сантехнікою схожа на освітлення салону домашнього декору.
Освітлення автосалонів
Автомобільні салони, салони мототехніки (байки, мотоцикли) та водного транспорту критично відносяться до рівня освітленості. Такі дорогі покупки не роблять спонтанно, клієнт довго готується і вибирає модель. При відвідуванні авто-мото салону клієнт бажає якнайкраще і з усіх боків розглянути майбутнє придбання: всі деталі та обводи кузова, лакофарбове покриття, колірну гаму, хромовані деталі обробки. Відвідувач подібного салону хоче бачити гарну блискучу машину, мотоцикл чи гідробайк. Тому для освітлення автосалону слід використовувати як загальні, так і акцентні джерела світла. Кожен виставковий екземпляр слід підсвітити з усіх боків трековими прожекторами, це додати візуального об’єму та внесе відтінок драми.
Світло в салонах краси
Освітлення салонів краси, перукарень, барбершопів або спа-салонів має враховувати дві особливості:
- Майстрам салонів (перукарям, барберам, масажистам) важко працювати при акцентованому світлі
- При тривалій роботі під штучними джерелами світла збільшується стомлюваність, тому пульсація світильників не має перевищувати 5%
Всі світильники в салонах краси і барбершопах повинні мати знижений коефіцієнт пульсації. Це знизить стомлюваність майстрів і дасть можливість краще почуватися відвідувачам.
Рівень освітленості робочої зони має відповідати 500-600 лк. За такого рівня освітленості легко працюється, а очі не перевтомлюються надмірно яскравим світлом. Переважно використовувати нейтральне біле світло з підвищеним кольором. Робоче місце майстра слід повністю залити світлом та по можливості виключити відкидання тіней. Добре підійдуть потужні джерела з відбитим світлом, але можна використовувати і врізні споти, даунлайти, головне – коректно розташувати їх на стелі.
Врізні світильники підійдуть для загального освітлення салонів і кабінетів. Акцентні прожектори підійдуть для освітлення предметів інтер’єру, декору, створення світлової атмосфери. Трекові прожектори створюють лофтову (loft) атмосферу, що добре підкреслить стилістику чоловічих перукарень та барбершопів.