Температура світіння ламп: на що впливає і як цим користуватися

Температура світіння ламп: на що впливає і як цим користуватися

Світло здатне моделювати простір та атмосферу, впливати на настрій та враження від об'єктів. Тому, при виборі колірної температури освітлення варто пам'ятати, що тепле світло робить жовті та червоні кольори яскравішими, «нагріває» простір, тоді як холодний краще взаємодіє із зеленими та синіми кольорами і ніби остуджує приміщення.

Колірна температура джерел світла

Далі йдеться про те, що потрібно знати про колірну температуру (CCT) освітлювальних елементів та тонкощі їх використання залежно від інтер'єру та поставлених завдань.

Кольорова температура характеризує інтенсивність випромінювання джерела світла, його видимий колір, і вимірюється в градусах Кельвіна (К) Шкала виміру починається з 800К (видиме свічення розпечених тіл) і закінчується 20 000К (темне синє небо в полярних широтах). світла використовується шкала від 1800 до 6600К, оскільки після 8000К світло йде в ультрафіолетову область спектру і стає невидимим для нашого ока.

Як пов'язані температура свічення та звичайна, всім нам знайома температура? Безпосередньо. Перші лампи розжарювання дійсно нагрівалися до тих значень, але через особливості матеріалів, тільки до 3000К, а частіше – менше, тому й створювали тільки тепле світло. Решта спектра додалася у міру вдосконалення технологій. А сучасні світлодіоди взагалі не нагріваються, а лише імітують температуру свічення із зазначеним значенням.

Виділяють три умовні діапазони колірної температури:

  • теплий білий – до 3000К,
  • нейтральний (денний) білий - 4000 - 4500К,
  • холодний білий – 5000-6500К.
тепле біле світло

Особливості та застосування теплого білого світла

Теплі відтінки світла приємні для очей, асоціюються з сонячним світлом і створюють комфортну життєрадісну і умиротворену атмосферу. створює ефект «тільки з печі» і пробуджує апетит. Вітрини з м'ясними продуктами – тут використовується підсвічування з рожевим фільтром, щоб підкреслити свіжість виробів.

Меблеві магазини – світло підкреслює фактуру дерева та тканини, огортає затишком. Крамниці дитячих товарів – світло створює комфортну, розслаблену атмосферу, нагадує про веселощі та свято.

У громадських закладах тепле світло використовується переважно у кафе, барах та ресторанах, у бібліотеках, у невеликих бутиках загального призначення, на фудкортах, а також у деяких лікарняних палатах. Плюс ліхтарі з такою температурою свічення часто встановлюються на входах до таких закладів та у парках.

У побуті температура світла до 3000К використовується для освітлення кімнат, виконаних у пастельних, теплих і м'яких тонах, тобто – спальні, дитячої, вітальні. Місць, де людина може розслабитись. Плюс тепле світло добре поєднується з такими стилями інтер'єру, як вінтаж, еко, сільський та класичний, а також довільний, але з великою кількістю дерева та тканини.

Резюмуючи: тепле освітлення – найкращий помічник у створенні комфортної, життєрадісної, розслаблюючої атмосфери. Виграшно підкреслює текстуру матеріалів м'яких меблів. антикваріату та живопис. Найкраще рішення для підсвічування продукції із золота (або золотих відтінків), але грає проти виробів зі срібла, нікелю та сталі.

Особливості та застосування нейтрального денного світла

Денне світло – 3500-4000К є, мабуть, найуніверсальнішим рішенням, оскільки може використовуватися повсюдно. Воно не змінює сприйняття кольорів, не впливає на психологічний стан, а робить те, що від нього вимагається – висвітлює простір. Тож у більшості місць за умовчанням використовуються саме лампи денного світла.

холодне світло

Особливості та застосування холодного світла

Холодне світло – від 5500К, діє прямо протилежно теплому. Тобто стимулює, допомагає концентруватися, але трохи напружує очі, так що дуже довго під ним знаходитися не надто комфортно. Плюс воно погіршує сприйняття теплих пастельних кольорів і, навпаки, посилює ефект від холодних, типу синього або зеленого.

У магазинах холодне світло використовується, коли потрібно висвітлювати побутову чи іншу техніку, ювелірні вироби зі сталі чи срібла, медичне чи інше професійне обладнання тощо.

У громадських місцях такі колірні температури ламп застосовуються особливо часто. Їх використовують на виробництві, у офісах, у медичних закладах, у школах та інших навчальних закладах, на стадіонах і для освітлення автомобільних доріг.

У побуті така колірна температура застосовується не дуже часто, оскільки, як ми вже говорили, трохи напружує очі. Але для освітлення робочих зон чи ванних кімнат вона підходить відмінно. Що стосується стилів, то холодне світло поєднується з інтер'єрами хай-тек, мінімалізмом, скандинавським стилем, а також будь-якими варіантами, виконаними в холодних тонах та з великою кількістю металевих та пластикових елементів.

Резюмуємо. Правильно підібрана колірна температура та комбінації джерел світла з різними її значеннями можуть значно вплинути на сприйняття простору людиною. Але справа ця досить складна, тож довіряти її краще професіоналам, наприклад, нашим – з «VisionLighting». Адже вони чудово знають, як саме організувати світлове зонування та підібрати оптимальну колірну температуру. Тож – звертайтеся!