Ile kosztuje oświetlenie sklepu przez 10 lat
Oświetlenie kupuje się za cenę z kosztorysu, a płaci się za nie co miesiąc w rachunku za energię elektryczną. W sklepie, który pracuje 16 godzin na dobę, rachunek za światło za pierwszy rok zwykle przekracza cenę samych opraw. Porównywanie wariantów wyłącznie po koszcie zakupu uwzględnia więc tylko mniejszą część wydatków.
Poniżej opisujemy, z czego składa się koszt posiadania oświetlenia (TCO, total cost of ownership). Liczymy go na przykładzie sali sprzedaży 1 000 m².
Z czego składa się koszt posiadania
Koszt posiadania obejmuje wszystko, co właściciel płaci za oświetlenie przez cały okres eksploatacji:
- zakup: oprawy, szynoprzewód, uchwyty, sterowanie;
- montaż i projekt: prace, obliczenia oświetleniowe;
- energia elektryczna: moc × godziny pracy × taryfa;
- serwis: wymiana uszkodzonych zasilaczy i opraw, wyjazd elektryka, przestój strefy;
- spadek strumienia świetlnego w czasie: diody LED z czasem tracą jasność, dlatego projektant zakłada zapas, a ten zapas też zużywa energię.
W sali sprzedaży największą pozycję kosztów stanowi energia elektryczna. Zakup jest ważny, ale jest jednorazowy.
Główny wskaźnik: W na metr kwadratowy przy wymaganym natężeniu oświetlenia
Porównywanie opraw po cenie za sztukę, a nawet po mocy jednej oprawy, ma mały sens. Ważne jest, ile watów na każdy metr kwadratowy trzeba zainstalować, aby uzyskać wymagane luksy na półkach.
Od tego wskaźnika zależy roczne zużycie energii. Wpływa na niego nie tylko źródło światła, ale też optyka. Oprawa z właściwym kątem rozsyłu światła kieruje światło na regał, a nie na sufit i do przejścia. Dlatego dwa rozwiązania o takim samym natężeniu oświetlenia na towarze mogą różnić się mocą o półtora raza.
Dla orientacji: w jednym z naszych projektów, supermarkecie o powierzchni 1 440 m² w Kijowie z oprawami liniowymi RAY-L i RAY-D, obliczenia DIALux dają średnio 1 218 lx i 1 027-1 273 lx na regałach przy 9,9 W/m².

Obliczenia: sala sprzedaży 1 000 m² w ciągu roku
Założenia przykładu:
- powierzchnia 1 000 m², cel około 1 000-1 200 lx na towarze;
- praca 16 godzin na dobę, 365 dni: 5 840 godzin w roku;
- taryfa 10 UAH za kWh (dla biznesu w 2026 roku cena waha się mniej więcej od 6 do 20 UAH w zależności od umowy i pory doby, średnia na rynku „dnia następnego” w lutym wynosi około 9 UAH; podstaw swoją).
| Wariant | Moc zainstalowana | Zużycie w ciągu roku | Opłata za rok |
|---|---|---|---|
| Świetlówki T5, 18 W/m² | 18 kW | 105 120 kWh | 1 051 200 UAH |
| Oprawy LED bez obliczenia optyki, 14 W/m² | 14 kW | 81 760 kWh | 817 600 UAH |
| Oprawy LED z dobraną optyką, 9,9 W/m² | 9,9 kW | 57 816 kWh | 578 160 UAH |
| To samo + sterowanie DALI (−15 %) | 9,9 kW | 49 144 kWh | 491 436 UAH |
Moc 14 i 18 W/m² to typowe wartości przy wymianie „sztuka za sztukę” bez obliczeń. Wartość 9,9 W/m² pochodzi z rzeczywistego projektu opisanego wyżej.
Różnica między drugim a czwartym wierszem wynosi 326 164 UAH rocznie, czyli ponad 27 tysięcy UAH miesięcznie.
Co daje sterowanie oświetleniem
Lawrence Berkeley National Laboratory zebrało w metaanalizie wyniki badań nad sterowaniem oświetleniem w budynkach komercyjnych. Średnie oszczędności według strategii:
- czujniki obecności: 24 %;
- wykorzystanie światła dziennego: 28 %;
- dostosowanie poziomów do zadania: 36 %;
- kilka sposobów łącznie: 38 %.
W sali sprzedaży czujniki obecności działają tylko w strefach zaplecza, a światła dziennego jest mało. Dlatego w obliczeniach przyjmujemy ostrożne 15 %: obniżenie poziomu w godzinach, gdy jest mało klientów, tryb czuwania po zamknięciu i ustawienie poziomów w strefach. W magazynie, biurze, korytarzach i toaletach oszczędności są wyższe.
Osobny efekt daje utrzymanie stałego strumienia świetlnego. Diody LED z czasem tracą jasność. Aby pod koniec okresu eksploatacji na półce było wymagane natężenie oświetlenia, nowy system projektuje się z zapasem: przy współczynniku utrzymania 0,8 na starcie instaluje się o 25 % więcej światła, niż trzeba. Zasilacz z funkcją stałego strumienia świetlnego (CLO) na początku pracuje z mniejszą mocą i stopniowo ją zwiększa. Dlatego nadmiar światła z pierwszych lat nie jest opłacany.
Serwis: awarie, których nie widać w kosztorysie
W oprawie LED najczęściej psuje się zasilacz, a nie diody. Koszt awarii to nie tylko cena części: wyjazd elektryka, podnośnik, praca poza godzinami otwarcia, ciemny odcinek nad towarem.
Przykład dla 250 opraw i 1 500 UAH za jedną wymianę z robocizną:
- 5 % awarii rocznie: 12-13 wymian, około 18 750 UAH rocznie;
- 1 % awarii rocznie: 2-3 wymiany, około 3 750 UAH rocznie.
Odsetek awarii zależy od jakości zasilacza, warunków temperaturowych i tego, czy zasilacz pracuje na granicy swojej mocy. Te liczby to model do obliczeń, a nie wartości gwarantowane.
Zwrot z inwestycji i ROI
Jeśli rozwiązanie z dobraną optyką i sterowaniem jest droższe w zakupie, różnicę porównuje się z oszczędnością roczną:
okres zwrotu = różnica w cenie zakupu ÷ oszczędność za rok
Oszczędność roczna w naszym przykładzie wynosi 326 164 UAH na energii elektrycznej i około 15 000 UAH na serwisie, razem około 341 tysięcy UAH.
| Dopłata za rozwiązanie wysokiej jakości | Okres zwrotu |
|---|---|
| 300 000 UAH | około 11 miesięcy |
| 500 000 UAH | około 1,5 roku |
| 800 000 UAH | około 2,3 roku |
W ciągu 10 lat różnica w kosztach eksploatacji wynosi około 3,4 mln UAH przy niezmiennej taryfie. Jeśli taryfa wzrośnie, zwrot będzie jeszcze krótszy: przy 15 UAH za kWh oszczędność samej energii sięga 489 tysięcy UAH rocznie.
Typowe błędy przy porównaniu
- Porównują cenę oprawy, a nie W/m² przy takim samym natężeniu oświetlenia. Tańsza oprawa często wymaga większej liczby sztuk lub większej mocy.
- Nie uwzględniają godzin pracy. Dla biura 2 500 godzin rocznie, a dla supermarketu 5 840 godzin dają różny okres zwrotu tego samego rozwiązania.
- Montują „sztuka za sztukę” w miejsce starych lamp. Bez obliczeń zostaje stary układ rozmieszczenia i część światła trafia do przejść.
- Nie przewidują sterowania. Dodanie DALI do zamontowanego już systemu kosztuje więcej niż zaplanowanie go w projekcie.
- Nie liczą serwisu. Awarie zasilaczy w wysokiej sali kosztują więcej, niż się wydaje, bo praca odbywa się na wysokości.
Kalkulator kosztu oświetlenia
W na 1 m² to moc światła na każdy metr kwadratowy sali. Im mniej, tym niższy rachunek za prąd. Wypełnij pięć pól. Wynik pojawi się poniżej.
Dodatkowo (możesz nie zmieniać)
| Okres | Obecne rozwiązanie, UAH | Nowe rozwiązanie, UAH | Oszczędność, UAH |
|---|---|---|---|
| 1 rok | |||
| 5 lat | |||
| 10 lat |
Zwrot dopłaty:
Jak policzyć dla własnego obiektu
- Określ wymagane natężenie oświetlenia w strefach: sala, strefy fresh, kasa, magazyn.
- Wykonaj obliczenia oświetleniowe dla każdego wariantu i porównaj moc zainstalowaną w W/m².
- Policz godziny pracy w ciągu roku i podstaw własną taryfę.
- Dodaj scenariusze sterowania i serwis.
- Porównaj różnicę w cenie zakupu z oszczędnością roczną.
Jak liczymy w Vision Lighting
Dla każdego obiektu handlowego wykonujemy obliczenia oświetleniowe w DIALux dla poszczególnych stref. Pokazujemy moc zainstalowaną w W/m², natężenie oświetlenia na towarze i roczne zużycie energii. Dobieramy optykę do regałów i wysokości montażu, aby światło padało na towar: oprawy liniowe RAY-L z soczewkami dla przejść, reflektory szynowe SHOOTER do akcentów (jak je dobrać, opisaliśmy w artykule „Jak wybrać reflektory szynowe”), sterowanie DALI dla scenariuszy pracy sklepu.
Jeśli masz plan pomieszczenia, wyślij go: obliczymy warianty i pokażemy, ile będzie kosztować oświetlenie nie tylko przy zakupie, ale też przez 10 lat pracy.
Najczęstsze pytania
Co wchodzi w koszt posiadania oświetlenia?
Zakup, montaż, energia elektryczna przez cały okres eksploatacji, serwis i wymiana komponentów. W sklepie z długim dniem pracy największy udział ma energia elektryczna.
Jak szybko zwraca się wymiana świetlówek na diody LED?
Zależy od godzin pracy, taryfy i jakości nowego rozwiązania. W przykładzie z salą 1 000 m² zużycie spada ze 105 do 49-58 tysięcy kWh rocznie, a dopłata kilkuset tysięcy UAH zwraca się w ciągu 1-2 lat.
Ile oszczędza sterowanie DALI?
Według Lawrence Berkeley National Laboratory od 24 do 38 % w zależności od strategii. W sali sprzedaży rozsądnie jest zakładać 10-20 %, w pomieszczeniach pomocniczych więcej.
Dlaczego W/m² jest ważniejsze niż moc jednej oprawy?
Ponieważ rachunek za energię zależy od łącznej mocy zainstalowanej. Oprawa z właściwą optyką daje to samo natężenie oświetlenia na towarze przy mniejszej liczbie watów na metr kwadratowy.
Jaką taryfę przyjąć do obliczeń?
Swoją rzeczywistą taryfę z umowy z dostawcą, z uwzględnieniem dystrybucji. Do szybkiej oceny możesz przyjąć 10 UAH za kWh i sprawdzić wrażliwość dla 8 i 15 UAH.
Źródła: Williams A., Atkinson B., Garbesi K., Rubinstein F. A Meta-Analysis of Energy Savings from Lighting Controls in Commercial Buildings. LBNL-5895E, 2012. Obliczenia DIALux zrealizowanego projektu supermarketu 1 440 m² (Vision Lighting). Ceny energii elektrycznej dla biznesu w 2026 roku: netfreedom.org.ua.
Oświetlenie sklepów: oświetlenie sklepu. Zrealizowane obiekty: projekty supermarketów.
Oprawy szynowe
Oprawy liniowe
System szynowy
Oprawy pierścieniowe i dyskowe
Oprawy wpuszczane
Oprawy zwieszane
Oprawy natynkowe
Oprawy panelowe LED
Oświetlenie uliczne
Szyny magnetyczne 48 V
Moduły świetlne 48 V
Zasilanie rezerwowe
Sterowanie oświetleniem