Яким має бути офісне освітлення?

Яким має бути офісне освітлення?

Чому освітлення в офісі є важливим фактором?

Офіси все більше залежать від комп’ютерів та візуально оброблюваної інформації. З цієї причини офісне освітлення ніколи не було більш актуальним, ніж зараз.

Хороше освітлення в офісі зробить ваш персонал щасливішим і здоровішим, скоротивши пропуски та дорогий час простою. Дослідження показують, що яскраві просторі офіси допомагають мотивувати персонал та підвищувати продуктивність. Головне – не перестаратися, оскільки надлишок світла також негативно впливає на людину, як і її нестачу. Тому планування того, яким має бути освітлення в офісі, краще довіряти професіоналам. Таким, наприклад, як компанія Vision Lighting Ukraine.

Оцінюючи освітлення в офісі необхідно враховувати кілька різних функцій. Освітленість підтримує не тільки зорове сприйняття, але також має психоемоційні та психобіологічні ефекти. Освітлення для офісу має вибиратися виходячи з концепції дизайну та бажаного сценарію освітлення. Світильники для підлоги та настільні лампи можуть використовуватися для збільшення освітленості робочих місць, особливо в тих місцях, де стоять комп’ютери.

Важливими критеріями для освітлення офісу є рівень освітленості у приміщенні, можливість регулювання яскравості, напрямок світла, правильну колірну температуру, максимальне обмеження відблисків та тіней.

Рекомендації щодо освітлення офісного приміщення

Існує кілька рекомендацій, які допоможуть визначити, які типи освітлення підходять для вашого офісу. Освітлення має бути гнучким та енергозберігаючим, оптимальна освітленість залежить від навантаження на очі людини при виконанні тих чи інших завдань. Офісне освітлення має бути збалансованим і включати прямі та непрямі джерела світла, наприклад, денне та штучне світло. Якщо ви використовуєте різні типи світильників, зорове навантаження буде набагато менше ніж при однотипному освітленні.

освітлення офісного приміщення

Зупинимося більш докладно на типах світильників, що допомагають організувати правильно освітлення в офісі. Найчастіше для цього використовують наступні формати:

  • Підвісні світильники чи люстри. Найпростіший спосіб організувати базове освітлення для офісу.
  • Накладні світильники. Майже те саме, що і люстри, тільки місця займають менше і дозволяють отримувати більш розсіяне світло.
  • Растрові світильники. Дають потужне, неспрямоване та розсіяне світло. З мінусів - добре поєднуються тільки з підвісними або натяжними стелями. Інакше таке офісне освітлення доводиться планувати чи не на етапі будівництва. Але саме цей варіант вважається "класикою".
  • Точкові світильники. Різновид підвісних, що дозволяє прицільно висвітлювати невеликий простір. Основа індивідуального висвітлення офісу.
  • Настільні лампи. Оптимальний спосіб організувати індивідуальне освітлення офісного приміщення. Дозволяє регулювати і ступінь, і інтенсивність, і напрямок світла.
  • Світлодіодні стрічки. Дають розсіяне світло, але теж підходять для організації індивідуального освітлення. Ще й місця займають мало.
  • Настінні світильники. Більш потужні, ніж світлодіодні стрічки, але набагато менш мобільні.

Якщо на робочому місці використовується правильний рівень освітленості, працівники менше втомлюються і їм набагато простіше сконцентруватися на будь-якому завданні. Рівень освітленості на робочому місці для роботи з комп’ютером повинен бути не менше 500 Люкс. Взагалі збільшення кількості люксів підвищує візуальну продуктивність і позитивно впливає на обробку інформації. Для завдань складніше знадобиться вищий рівень освітленості. Також потрібно враховувати особисті дані персоналу, такі як вік надання індивідуального освітлення.

За допомогою освітлення можна створити потрібний настрій в офісі, використовуючи потрібну колірну температуру. Колірна температура світла поділяється на три типи та вимірюється в кельвінах.

  • Тепле світло (3000К) – біле світло з відтінком жовтого, створює затишну та домашню атмосферу. Використовується рідко, оскільки таке офісне освітлення має виражений розслаблюючий ефект, що заважає концентруватися на роботі. Що, втім, може виявитися корисним у конференц-залах та рекреаційних приміщеннях.
  • Нейтральне світло (4000К) – найближче відповідає денному світлу. Саме така колірна температура для офісу найчастіше використовується, оскільки таке світло забезпечує сприйняття кольорів без спотворень чи посилень.
  • Холодне світло (5000К-6000К) – біле світло з відтінком синього. Використовується відносно рідко, оскільки тривала робота під такими джерелами світла дуже напружує очі. Але в ситуаціях, коли необхідно різко на чомусь сконцентруватися, таке світло в офісі може виявитися корисним.

Важливо розміщувати світильники паралельно вікнам та фактичному робочому простору, щоб уникати тіней та відблисків завдяки балансу між природним та штучним світлом. Занадто багато освітлення поруч із комп’ютером так само погано, як і його недолік. Надмірна кількість відблисків буде викликати роздратування та втому очей. З цієї причини, наприклад, дуже рідко використовуються світильники для офісу з глянсовою поверхнею. Тільки матова чи забарвлена так, щоб не створювати додаткових відблисків.

Хороше освітлення також забезпечує безпеку в офісі, де потенційні небезпеки, такі як кабелі, можна легко побачити та уникнути. Не кажучи про те, що воно не повинно створювати проблем із погляду технологічної та пожежної безпеки.

освітлення в офісі

Як зрозуміти, наскільки добре освітлений ваш офіс?

Поставте собі кілька простих питань. Чи достатньо надходить природного світла? Чи правильно підібрані світильники? Витримано баланс прямого та непрямого світла? Чи можна регулювати інтенсивність світла індивідуально? Комфортно знаходитися при вашому освітленні? Правильно підібрана колірна температура? Чи спостерігаєте ви відблиски та відображення?

Не просто запитуйте себе, а проконсультуйтеся з вашим персоналом. Працівникам подобається, коли їх просять зробити свій внесок, і почуваються все більш мотивованими, коли їхні погляди беруться до уваги.

Але найголовніше – в Україні норма освітлення в офісі вже давно регулюється згідно з міжнародним стандартом ISO 8995. Отже, у вас є реальні об'єктивні параметри, на які потрібно орієнтуватися. А саме:

  • Рівень освітленості – 500 люкс. 750 для конструкторських приміщень, де комп'ютери не використовуються.
  • Рівень дискомфортного блиску – 19 (середнє значення).
  • Індекс перенесення кольорів RA - 80 (денне світло, що не спотворює сприйняття кольору).

Висновок. Абсолютно освітлений офіс – це виправдані вкладення, коли йдеться про мотивацію та продуктивність персоналу. Це також вразить відвідувачів та потенційних клієнтів. Якщо вам потрібна допомога та поради, експерти з освітлення компанії Vision Lighting Ukraine з радістю проконсультують вас та нададуть безкоштовний розрахунок освітлення. Отже, якщо вам важливе правильне освітлення в офісі – звертайтесь до нас. Ми знаємо, яким воно має бути. І допоможемо вам його реалізувати.