Передача світла: на що впливає і як цим користуватися

Для багатьох компаній актуальна одна проблема . У створення офісу чи магазину було вкладено чимало зусиль та фінансів. Але зрештою проєкт розчарував – незважаючи на сучасний інтер’єр, оригінальний дизайн та якісні матеріали, приміщення виглядає нудно та блякло. Не мотивує до роботи чи покупок, навіть бажання перебувати у ньому довше 15 хвилин сумнівно.

Пропонуємо розібратися, чому навіть найвідмінніший проєкт може провалитися через помилково налаштоване освітлення для ритейлу? Що таке CRI і навіщо він потрібний?

Предмет один – відтінки різні

Швидше за все ви помічали, що за одного світла для магазину товари виглядають цілком природно, а за іншого — швидше відштовхують. Причиною цього є якість світла. Щоб визначити, наскільки адекватно передаються кольори, є навіть конкретний параметр — індекс кольору або CRI. Colour rendering index вимірюється в діапазоні від 0 до 100, де нижні значення вказують, що під штучними приладами освітлення предмети виглядають максимально неприродно. Верхні – навпаки, демонструють вашу продукцію з кращого боку у природних кольорах.

Відомий цей індекс ще з другої половини минулого століття, він і раніше мав величезне значення у світлотехніці. Але налаштовуючи освітлення для магазинів і офісів його в якийсь час почали забувати. Пояснити це можна тим, що для галогенних ламп і ламп розжарювання, які раніше активно використовувалися в нашому повсякденному та робочому житті, цей індекс не опускався нижче 80 Ra. Він близький до природного сонячного світла. Тому, перейшовши на світлодіодне освітлення, його значення часто забувають. Хоча останнє слово може бути саме за ним.

Три важливі факти про CRI

  1. Чим вище індекс кольору світло, тим краще ми розрізняємо особливості інтер’єру під штучним освітленням, правильніше сприймаємо різницю між кольорами і відтінками;
  2. Якщо CRI дорівнює 100, це означає, що ваші товари будуть виглядати при хорошому природному сонячному освітленні;
  3. Колірна температура у двох світильників може бути однаковою, але кольори вони передаватимуться по-різному. Всьому причиною різні CRI.

Коли потрібно подумати про CRI?

Якщо плануючи освітлення для офісів або ритейлу, ви зупинилися на LED, про якість світла і його перенесення кольору потрібно думати вже на стадії проєктування.

Ми вже згадали проблему проєкту, який не виправдав очікування — у цій ситуації причина неправильного підбору світлодіодів. Були вибрані світильники з гранично низьким CRI, що не відповідає початковій цілі.

Необхідно підібрати та закупити прилади, де показники CRI будуть вище. Залишати підбір LED освітлення на останній момент не рекомендується. Краще продумати на ранньому етапі. Сприймайте це як довгострокову інвестицію, і тоді можна буде легше ставитися до початкових витрат. Звернувшись до професіоналів, ви отримаєте детальну консультацію та чіткий план дій.

Вибираючи конкретні моделі приладів, варто виходити із сфери застосування:

  • у магазинах CRI має бути як мінімум 80, як і скрізь, де потрібно максимально точно передати відтінок товару чи продукції – музеях, художніх майстернях тощо;
  • у робочих та житлових приміщеннях, офісах, школах, лікарнях – оптимальний показник 90-100;
  • на заводах, у приміщеннях охоронного чи складського призначення, допустимі джерела світла з CRI 70-80.

Вибираючи правильне освітлення для свого проєкту, варто приділити час такій великій кількості деталей! Перевірити енергоефективність, тривалість терміну експлуатації кожного джерела світла, перевірити шкалу CRI. У будь-якому випадку всі ці зусилля окупляться при виборі LED-освітлення. Наші спеціалісти готові підключитися на будь-якому з етапів та допоможуть досягти найкращих результатів!