Колірна температура світла

Світло здатне моделювати простір та атмосферу, впливати на настрій та враження від об’єктів. Тому, при виборі колірної температури освітлення варто пам’ятати, що тепле світло робить жовті і червоні кольори яскравішим, «нагріває» простір, тоді як холодний краще взаємодіє із зеленими та синіми квітами і ніби остуджує приміщення.

Колірна температура світла

Далі йдеться про те, що потрібно знати про колірну температуру (Тс) освітлювальних елементів та тонкощі їх використання залежно від інтер’єру та поставлених завдань.

Колірна температура характеризує інтенсивність випромінювання джерела світла, його видимий колір і вимірюється в градусах Кельвіна (К). Шкала виміру починається з 800К (видиме світіння розпечених тіл) і закінчується 20 000К (темне синє небо у полярних широтах). Для джерел світла використовується шкала від 1800 до 6600К, тому що після 8000К світло йде в ультрафіолетову область спектру і стає невидимим для нашого ока.

Виділяють три умовні діапазони колірної температури:

  • теплий білий – до 3000К,
  • нейтральний (денний) білий – 4000 – 4500К,
  • холодний білий – 5000-6500К.

Особливості та застосування теплого білого світла

Теплі відтінки світла приємні для очей, асоціюються із сонячним світлом і створюють комфортну життєрадісну та миротворчу атмосферу. Тому тепле світло (близько 3000К) відмінно підходить для таких зон ритейлу та об’єктів як вітрини з хлібобулочними виробами – світло виграшно підкреслює золотисту хлібну скоринку, створює ефект «тільки з печі» і пробуджує апетит;

Недостатня освітленість

Добре підібране тепле світло

Вітрини з м’ясними продуктами – тут використовується підсвічування з рожевим фільтром, щоб підкреслити свіжість виробів. Однак не варто застосовувати його для прилавків з ковбасними виробами – надто рожевий, неприродний колір асоціюватиметься з дешевим ненатуральним продуктом і відлякуватиме покупців;

Недостатнє холодне освітлення м'яса

Добре підібране світло для м'яса

Меблеві магазини – світло підкреслює фактуру дерева та тканини, огортає затишком;

Магазини дитячих товарів – світло створює комфортну, розслаблену атмосферу, нагадує про веселощі та свято;

Добре підібране тепле світло в магазині

Недостатня освітленість у магазині

Резюмуючи: тепле освітлення – найкращий помічник у створенні комфортної, життєрадісної атмосфери. Прекрасно підходить для акцентування теплих кольорів, але може спотворювати холодні відтінки – варто враховувати там, де актуально передати колір продукції. Виграшно підкреслює текстуру матеріалів м’яких меблів, предмети антикваріату та живопис. Найкраще рішення для підсвічування продукції із золота (або золотих відтінків), але грає проти виробів із срібла, нікелю та сталі.

Тепер, знаючи ці нюанси, можна братися за організацію освітлення, але перед цим краще ознайомитися з нашою статтею про застосування нейтрального і холодного світла.

Колірна температура світла. February 2, 2022. Vision Lighting Ukraine